• ul. Zamojska 25
    44-164 Gliwice
  • Pon-Pt
    8:00 - 18:00
24/7 Serwis Klimatyzacji501-252-250
close
Home Czy klimatyzacja domowa jest zdrowa?

Czy klimatyzacja domowa jest zdrowa?

Klimatyzacja domowa otoczona jest wieloma mitami związanymi z jej negatywnym wpływem na zdrowie użytkowników. Chociaż więc marzy nam się chłodne powietrze w upalne letnie dni, często wycofujemy się z jej zakupu z obawy przed chorobami. Należy wyjaśnić, że korzystanie z klimatyzatorów nie prowadzi do alergii ani osłabienia – trzeba po prostu robić to zgodnie z zaleceniami. Przedstawiamy najważniejsze zasady.

Aby ograniczyć do minimum negatywny wpływ klimatyzacji na zdrowie, wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Większość z nich jest dokładnie przedstawiona przez producentów, okazuje się jednak, że niewielu z nas dokładnie je czyta. Co warto wiedzieć, by cieszyć się dobrym zdrowiem i rześkim powietrzem, które zapewnia klimatyzacja domowa?

Jak używać klimatyzacji domowej? Podstawowe zasady

Przede wszystkim musisz wiedzieć, jaka jest optymalna temperatura powietrza. Okazuje się bowiem, że gwarancją dobrego samopoczucia w czasie upałów jest przedział od 23 do 26°C. Zbyt duży chłód wpływa negatywnie na nastrój, natomiast gorąco pogarsza koncentrację i – co ciekawe – osłabia organizm. Zadbaj o stabilny poziom temperatury, ponieważ jej skoki prowadzą do dolegliwości ze strony górnych dróg oddechowych oraz zatok i gardła. Klimatyzacja domowa odpowiednio ustawiona nie stanowi dla nich zagrożenia.

Równie ważna jest optymalna wilgotność powietrza. W zamkniętych pomieszczeniach powinno utrzymywać się ją na poziomie od 40 do 60%. Druga istotna zasada mówi, że im cieplej na zewnątrz, tym wilgotność względna w środku powinna być niższa. Jej nadmiar prowadzi do wzmożonej potliwości, natomiast suche powietrze powoduje problemy ze wzrokiem oraz skórą.

Zwróć również uwagę, jaka jest różnica temperatur pomiędzy klimatyzowanym powietrzem a zewnętrznym. Nie powinna wynosić więcej niż 7°C. W innym wypadku rzeczywiście może odbić się na naszym zdrowiu. Najczęściej w wyniku zbyt dużego chłodu pojawiają się przeziębienie, zapalenie gardła i angina. Skrajne wysoka różnica temperatur może doprowadzić nawet do szoku termicznego – naczynia skóry skurczą się, a krew z tkanki podskórnej natychmiast przedostanie się do krążenia centralnego, z czym nie poradzi sobie mięsień sercowy. Nigdy nie ustawiaj wyższej różnicy temperatur niż 12-13°C.

Klimatyzacja domowa nie będzie szkodzić, zadbasz o odpowiednie ustawienie strumienia powietrza. Nie może być skierowany bezpośrednio na osoby znajdujące się w pomieszczeniu. Zimne powietrze powinno najpierw wymieszać się z ciepłym. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie projektu układu klimatyzacji. Musi uwzględniać jego przeznaczenie oraz sposób wykorzystywania przez użytkowników. Zawsze korzystaj ze wsparcia profesjonalnych firm oferujących montaż klimatyzacji w mieszkaniu czy domu – doświadczeni monterzy podpowiedzą najlepszą lokalizację jednostki.

Zadbaj również o odpowiednią prędkość przepływu powietrza. Nie może być zbyt duża, by nie dochodziło do nieprzyjemnych i niebezpiecznych w skutkach przeciągów. Skierowana bezpośrednio na spoconą skórę, może doprowadzić do przeziębienia. Staraj się nie przekraczać w ustawieniach prędkości 0,2 m/s.

Liczy się również regularne czyszczenie klimatyzacji ściennej – zwłaszcza odgrzybianie. Pamiętaj, że klimatyzator do mieszkania nie tylko chłodzi lub grzeje, ale również wpływa na jakość powietrza w pomieszczeniu. Jeśli nie zadbasz o jego środowisko pracy, wzrośnie ryzyko zapadnięcia na astmę, alergie czy inne zaburzenia ze strony układu oddechowego. Profesjonalnie wykonany przegląd klimatyzacji z pewnością temu zapobiegnie. Uchroni przed rozwojem drobnoustrojów wewnątrz jednostki i wydłuży żywotność urządzenia.

Pamiętaj, że bardzo ważna jest także regularna wymiana filtrów w klimatyzacji. Producenci ustalają częstotliwość indywidualnie do każdego z oferowanych modeli. Filtry w klimatyzatorach to najszybciej zużywające się części eksploatacyjne, a odpowiadają za absorpcję zanieczyszczeń. Sugerujmy czyścić go nie rzadziej niż raz na kwartał, a jeśli mieszkasz w regionie szczególnie narażonym na występowanie smogu – nawet raz w miesiącu.

Klimatyzatory bezpieczne dla zdrowia

Należy podkreślić, że nowoczesna klimatyzacja domowa to nie tylko wydajna praca zarówno w lecie, jak i w okresach przejściowych. To także dbałość o jakość powietrza, którym oddychamy w naszych domach i mieszkaniach. Pamiętaj, że optymalne warunki termiczne zapewniają komfort, wpływają korzystnie na koncentrację i dodają energii. Dlatego tak ważne jest poznanie zasad, które sprawią, że klimatyzacja do domu będzie działała efektywnie i przez wiele lat bez skutków ubocznych w postaci problemów zdrowotnych.

Profesjonalna firma oferująca montaż klimatyzacji do domu powinna przeszkolić cię w jej prawidłowym użytkowaniu. Wybieraj specjalistów, którzy zapewniają kompleksowe usługi, które obejmują również czyszczenie i regularne serwisowanie. To podstawa długiego i bezawaryjnego działania wybranego urządzenia oraz gwarancja, że korzystanie z niego nie zaszkodzi twojemu zdrowiu.

© 2024 r. Wszelkie prawa zastrzeżone.

probios klima

Adres:
ul. Zamojska 25, Gliwice
Telefon:
Pon-Pt:
8:00 - 18:00, Pon-Pt
testowa