• ul. Zamojska 25
    44-164 Gliwice
  • Pon-Pt
    8:00 - 18:00
24/7 Serwis Klimatyzacji501-252-250
close
Home Ile kosztuje klimatyzacja do domu?

Ile kosztuje klimatyzacja do domu?

Montaż klimatyzacji w mieszkaniu lub domu to marzenie niejednego z nas, wciąż jednak zdarza się, że przerażają nas związane z tym koszty. Nierzadko żyjemy w błędnym przekonaniu, że to nie tylko drogi sprzęt, ale również wysokie rachunki za prąd i częste, bardzo kosztowne naprawy. Nowoczesna klimatyzacja domowa niewiele ma jednak wspólnego z tymi podejrzeniami. Przedstawiamy garść faktów, które pomogą ci podjąć decyzję o jej zakupie.

Zmiany klimatyczne sprawiły, że lato w Polsce jest naprawdę bardzo upalne. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że coraz większym zainteresowaniem cieszy się klimatyzacja domowa, która zapewni nam optymalne warunki termiczne. Okazuje się jednak, że często powstrzymują nas koszty zakupu i montażu. Wielu potencjalnych użytkowników wciąż uważa, że nowoczesne klimatyzatory są drogie i generują wysokie rachunki za prąd. Jak jest naprawdę? Przekonaj się, ile kosztuje klimatyzacja.

Cena klimatyzatora

Przede wszystkim warto podkreślić, że dostęp do licznej oferty wielu producentów sprawił, że koszty zakupu samego urządzenia znacząco zmalały względem poprzednich lat. Dobrej jakości klimatyzator o mocy 3,5 kW, który nie oferuje zbyt wielu funkcji dodatkowych, ale zapewnia optymalne warunki w mieszkaniu, można kupić za ok. 2000-3000 zł. Zwróć jednak uwagę na jego klasę energetyczną i inne parametry, które opisujemy w tym artykule. Może się bowiem okazać, że lepiej jest kupić droższy klimatyzator do domu, tym samym oszczędzając nawet kilkaset złotych miesięcznie za zużycie prądu.

Dobrze jest też wiedzieć, że jeśli powierzchnia mieszkalna nie przekracza 150 metrów kwadratowych w przypadku mieszkania i 300 metrów kwadratowych w przypadku domu, zakup i montaż klimatyzacji jest objęty preferencyjną stawką w wysokości VAT 8%. Traktowana jest bowiem jak urządzenia grzewcze, które na stałe podnoszą komfort życia. Oznacza to dość sporą oszczędność. Ta sama klimatyzacja domowa kupiona z montażem może być nawet kilkaset złotych tańsza niż zdecydowanie się na zakup samego urządzenia i zamówienie osobnego montażu. Różnica będzie tym większa, im wyższej klasy sprzęt kupisz.

Montaż klimatyzacji

Ile kosztuje montaż klimatyzacji? Ceny bywają różne i zaczynają się od ok. 1000 zł. Zależą przede wszystkim od rodzaju wykonywanej instalacji. Najtańszy jest tzw. montaż przez ścianę, kiedy jednostka zewnętrzna znajduje się po przeciwnej stronie ściany względem agregatu. Co jeszcze ma wpływ na koszt montażu klimatyzacji? Decydujące są takie czynniki jak m.in. rodzaj montowanego urządzenia, długość instalacji, rodzaj mocowania czy wysokość, na której znajdować się ma jednostka zewnętrzna.

Pamiętaj, by poprosić monterów o dokładną wycenę oraz zdjęcia poprzednio wykonywanych instalacji. To istotne, by nic cię nie zaskoczyło. Przy wyborze firmy, która ma wykonać montaż klimatyzacji w domu lub firmie, nie kieruj się wyłącznie ceną, bo nie zawsze będzie szła w parze z jakością. Wybieraj tylko te ekipy, które posiadają doświadczenie oraz pozytywne opinie od klientów.

Zużycie prądu

Okazuje się, że nowoczesna technologia pozwoliła nam zapomnieć o jednym z głównym powodów, dla których wielu z nas nie decydowało się na montaż klimatyzacji w domu. Współczesne urządzenia są naprawdę energooszczędne – coraz więcej proponowanych rozwiązań cechuje najwyższa klasa energetyczna A+++ w trybie chłodzenia oraz A++ w trybie grzania.

W ostatnich latach wyraźnie zmieniła się technologia wykonania klimatyzatorów. Większość nowych modeli nie działa już w trybie on/off. Dotychczas schładzały powietrze do zadanej temperatury, po czym wyłączały się i gdy temperatura rosła, znowu zaczynały działać. Tymczasem nowoczesna klimatyzacja domowa jest wyposażona w zaawansowane sprężarki inwerterowe, które wyróżnia zmienna prędkość obrotowa. Posiadają energooszczędne silniki i wentylatory. To wszystko sprawia, że pobierają dokładnie tyle mocy, ile rzeczywiście potrzeba, by wydajnie chłodzić lub grzać powietrze w pomieszczeniu.

Różnica w kosztach jest odczuwalna szczególnie wtedy, gdy wybrana przez ciebie klimatyzacja do domu jest urządzeniem całorocznym i używasz jej nie tylko sporadycznie w czasie lata, ale również jesienią i wiosną. Zakup droższego modelu może przekładać się na oszczędność nawet kilkuset złotych miesięcznie.

Jak kupić oszczędną klimatyzację? Najważniejszym parametrem jest wcześniej wspomniana klasa energetyczna, która gwarantuje niskie zużycie prądu. Najbardziej efektywne klimatyzatory osiągają najwyższą klasę A+++. Gdy nie wiesz, które urządzenie wybrać, zwróć uwagę na sezonową efektywność SEER/SCOP (chłodzenia/grzania). Im wyższe wskaźniki tam znajdziesz, tym mniejsze będzie zużycie energii przez klimatyzator do transportu ciepła. Sprawdź też, czy wybrana przez ciebie klimatyzacja domowa posiada specjalny tryb oszczędny, w którym wentylator działa wolniej – to dobre rozwiązanie, gdy temperatura na zewnątrz robi się wysoka, ale nie jest jeszcze upalnie.

Okresowy serwis klimatyzacji

Serwisowanie klimatyzacji domowej to dodatkowy koszt eksploatacyjny, który należy wziąć pod uwagę. Nie możesz ich pominąć, by nie stracić prawa do gwarancji oraz cieszyć się długą żywotnością kupionego urządzenia. Zdecydowanie warto wykonywać regularne czyszczenie klimatyzacji ściennej, by móc oddychać powietrzem wolnym od niechcianych drobnoustrojów. Koszt przeglądu to ok. 250 złotych.

© 2024 r. Wszelkie prawa zastrzeżone.

probios klima

Adres:
ul. Zamojska 25, Gliwice
Telefon:
Pon-Pt:
8:00 - 18:00, Pon-Pt
testowa