• ul. Zamojska 25
    44-164 Gliwice
  • Pon-Pt
    8:00 - 18:00
24/7 Serwis Klimatyzacji501-252-250
close
Home Klimatyzacja domowa – jak wybrać najlepszy model?

Klimatyzacja domowa – jak wybrać najlepszy model?

Coraz więcej Polaków decyduje się na montaż klimatyzacji w mieszkaniu. Ostatnie lata naprawdę dały nam w kość, a dobrej jakości klimatyzatory są coraz tańsze. Co więcej, również ich użytkowanie wcale nie musi być drogie, a dodatkowe funkcje mogą zapewniać świeże powietrze. Wystarczy dobrze dobrany model, by cieszyć się optymalnymi warunkami termicznymi przez cały rok.

W Internecie można znaleźć mnóstwo nieprawdziwych informacji, które sugerują, że klimatyzacja domowa negatywnie wpływa na zdrowie domowników. To powszechne mity, o których możesz zapomnieć. Wystarczy profesjonalny montaż, regularne czyszczenie klimatyzacji ściennej oraz prawidłowe jej użytkowanie. Musisz wiedzieć, że większość współczesnych modeli posiada zaawansowane systemy dystrybucji powietrza, dzięki którym chłodne powiewy omijają obecnych w pomieszczeniu domowników. Tego rodzaju urządzenia nie tylko zapewniają komfort, ale również poprawiają jakość powietrza, co przekłada się na pozytywny wpływ na zdrowie.

 

Montaż klimatyzacji w mieszkaniu – na co zwrócić uwagę?

Klimatyzacja domowa ma sprawić, że twoje życie będzie bardziej komfortowe. Nie oznacza to wcale, że jest dzisiaj towarem luksusowym, na który stać tylko nielicznych. Nowoczesne klimatyzatory są energooszczędne. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologicznie sprężarek, pobierają adekwatną do potrzeb ilość prądu. Ważne jest jednak postawienie na modele o mocy chłodniczej/grzewczej dostosowanej do wielkości pomieszczeń. Równie istotny będzie prawidłowy montaż klimatyzacji w mieszkaniu oraz użytkowanie zgodne z zaleceniami producenta.

Jeśli chcesz cieszyć się optymalną temperaturą w mieszkaniu, domu lub biurze, dobieraj moc klimatyzatora do wielkości konkretnego pomieszczenia. Musisz zdawać sobie sprawę, że ściany i drzwi są przeszkodą dla przepływającego powietrza – nawet urządzenie o dużej wydajności nie schłodzi całego piętra.

 

Zakup i eksploatacja – koszty

Przyjmuje się, że 0,1 kW efektywnie schłodzi powierzchnię 1 m2. Optymalna moc jednostki wewnętrznej do pomieszczenia o powierzchni bliskiej 20 m2 to klimatyzator ścienny 2,5 kW – takie rozwiązanie zapewni przyjemną temperaturę nawet w naprawdę upalne letnie dni. Musisz zdawać sobie sprawę, że to bardzo uproszczony wzór, którego zadaniem jest ułatwienie wstępnych obliczeń. Podczas wizji lokalnej, w czasie której szczegółowo planowany jest montaż klimatyzacji domowej, uwzględnione zostaną również m.in.:

  • wysokość pomieszczenia,
  • strona nasłonecznienia,
  • ilość i rozmiar okien,
  • liczba urządzeń elektrycznych znajdujących się w pomieszczeniu.

Klimatyzacja do domu ma bardzo różne ceny. Pamiętaj jednak, by nie kupować najtańszych jednostek. Dlaczego? Wyższej klasy klimatyzatory split najczęściej wyróżniają się wysoką klasą energetyczną oraz dodatkowymi funkcjonalnościami, które dodatkowo zmniejszają pobór prądu. To przekłada się na niższe koszty eksploatacji. Zwróć również uwagę, że jeśli całkowita powierzchnia mieszkalna nie przekracza 300 m2, klimatyzacja domowa jest określana jako urządzenie do ogrzewania zwiększające na stałe komfort życia i wraz z montażem możesz kupić ją na preferencyjnej stawce 8% VAT.

 

Klasa energetyczna oraz efektywność pracy

Jeśli chcesz cieszyć się niskimi kosztami eksploatacyjnymi, wybierz model o wysokiej klasie energetycznej. Na rynku dostępna jest już klimatyzacja domowa o klasie A+++ w trybie chłodzenia i A++ dla grzania.

Przed zakupem sprawdzaj też parametry sezonowej efektywności chłodzenia SEER lub grzania SCOP – w zależności od tego, na jakiej funkcjonalności zależy ci najbardziej. Im wyższe wskaźniki, tym klimatyzacja do domu pobiera mniej energii w czasie pracy.

 

Filtry dodatkowe i jonizacja

Niemal wszystkie dostępne obecnie klimatyzatory domowe posiadają paski filtracyjne, których zadaniem jest usuwanie zanieczyszczeń z jednostki wewnętrznej. Dzięki pracy w wolnym od drobnoustroju środowisku nie dochodzi do pojawienia się nieprzyjemnych zapachów, a powietrze wylotowe jest świeże.

Zwróć jednak uwagę, że nowoczesna klimatyzacja domowa posiada również bardziej zaawansowane systemy filtracyjne. Zastosowane rozwiązania to m.in. filtry z jonami srebra, najskuteczniejsze filtry HEPA czy technologia jonizacji. Usuwają więc wirusy, bakterie i smog. Odpowiadają również za równowagę jonową w pomieszczeniu, dzięki której czujemy się lepiej i łatwiej jest się nam skoncentrować. To sprawdzi się szczególnie tam, gdzie znajdują się sprzęty RTV emitujące zbyt dużą liczbę jonów dodatnich.

 

Głośność pracy i design urządzenia

Klimatyzacja do domu, mieszkania lub biura ma jedno podstawowe zadanie – ma zapewnić komfort wszystkim użytkownikom. Dlatego właśnie istotne są 2 parametry: głośność jej pracy oraz wygląd jednostki wewnętrznej. Urządzenia nie mogą negatywnie wpływać na pracę, codzienne obowiązki czy sen. Nowoczesna klimatyzacja domowa pracuje nawet od 16 dB, czyli znacznie ciszej niż szept. Producenci zadbali również o dostosowanie jej projektu do potrzeb współczesnego użytkownika – większość jednostek to minimalistyczne bryły o niewielkich rozmiarach. Pojawiają się również rozwiązania bardziej ekstrawaganckie i odważne, np. czerwone klimatyzatory ścienne. Każdy znajdzie dzisiaj coś dla siebie.

 


Masz pytania dotyczące Klimatyzacji?

Zadzwoń do nas już teraz: 501 252 250

© 2024 r. Wszelkie prawa zastrzeżone.

probios klima

Adres:
ul. Zamojska 25, Gliwice
Telefon:
Pon-Pt:
8:00 - 18:00, Pon-Pt
testowa