Klimatyzatory można podzielić na wiele kategorii i podkategorii, a wszystkie odmiany mają inny wygląd i działanie. Jednym z popularniejszych rodzajów klimatyzacji jest klimatyzacja kanałowa, której montaż zleca się praktycznie przez cały czas. Czym dokładnie wyróżnia się tak zwana kanałówka? Poniżej rozwiewamy wszelkie wątpliwości co do tego typu klimatyzacji!
Jak działa klimatyzacja kanałowa?
Klimatyzacja kanałowa to bardzo ekonomiczne rozwiązanie, które pozwala chłodzić lub ogrzewać dowolną ilość pomieszczeń z użyciem jednego klimatyzatora. Jest to możliwe dzięki specjalnym szybom wentylacyjnym, nazywanym kanałami, które przeprowadzają powietrze wytwarzane przez główną jednostkę chłodząco-grzejącą, którą sterowaną z użyciem pilota. Oczywiście, przepływ powietrza przez kanały można kontrolować, zapewniając różną temperaturę w danych pomieszczeniach. Ogromną zaletą klimatyzacji kanałowej jest fakt, że montuje się ją najczęściej we wnętrzu ścian lub zabudowie, dzięki czemu nie tylko jest ona bardzo estetyczna, ale też cicha. Sprawia to jednak, że montaż klimatyzacji kanałowej jest bardzo trudny, a jego wykonanie koniecznie trzeba zlecić fachowcom – najlepiej jeszcze w trakcie stawiania budynku.
Gdzie najlepiej sprawdzi się „kanałówka”?
Prawda jest taka, że im większy dany budynek, tym lepiej sprawdzi się w nim klimatyzacja kanałowa. Przy większej długości kanałów jest znacznie łatwiej kontrolować sprężenie powietrza wytwarzanego przez klimatyzator, a wykorzystywanie tylko jednego urządzenia do chłodzenia kilkunastu, czy nawet kilkudziesięciu pomieszczeń jest bardzo oszczędne. Dlatego też tego typu klimatyzację najczęściej widuje się w centrach handlowych, galeriach, hotelach, czy innych obiektach publicznych. Nie znaczy to jednak, że „kanałówka” nie sprawdzi się w standardowych domach i mieszkaniach. Choć prawidłowe rozmieszczenie kanałów klimatyzacji w tym przypadku jest nieco trudniejsze, to profesjonaliści od montażu z pewnością poradzą sobie z tym zadaniem.